Noc z Muzeum Historii Polski

Wystawa wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Historii Polski, spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez MHP na tegoroczną warszawską Noc Muzeów.


20 maja na Krakowskim Przedmieściu 66 (w pobliżu kościoła św. Anny) stanie specjalny pawilon, w którym pracownicy Muzeum Historii Polski opowiedzą zarówno o przyszłej siedzibie na terenie Cytadeli Warszawskiej, jak i o gromadzonych eksponatach.

Muzeum zaprezentuje m.in. bicykl, rower i motocykl, oraz inne przedmioty, które obrazują rozwój polskiej technologii zapoczątkowany przez XIX-wieczną rewolucję przemysłową.


Na wielkoformatowych fotografiach zaprezentowane  będą także inne muzealia, które niedawno trafiły do kolekcji Muzeum. Pokazany zostanie wybór przedmiotów pozyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ramach społecznej zbiórki, a także grupa przedmiotów wydobytych z dna Wisły. Do najcenniejszych należą dobrze zachowane fragmenty architektoniczne, pochodzące z Villa Regia, letniej rezydencji Wazów. Z czasu potopu szwedzkiego pochodzą również pozostałości armat – koła, fragmenty lawet i uprzęży.  W ostatnim czasie kolekcję Muzeum wzbogaciły także tysiącletni dąb czarny oraz łódź jednopienna z X wieku wydobyta z dna Jeziora Lednickiego. Obiekty te znajdują się obecnie w konserwacji.


Podczas tegorocznej imprezy MHP odbędą się spacery „Śladami insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie”.  O godzinie 16.00 i 17.00 na spacer zapraszamy rodziny z dziećmi (sugerowany wiek 6 +),  a o godzinie 18.00 i 19.00 dorosłych uczestników.


Spacer rodzinny warszawskimi śladami insurekcji kościuszkowskiej będzie pełen zagadek i niespodzianek.  Odwiedzając miejsca związane z kwietniowymi wydarzeniami  1794 roku najmłodsi uczestnicy  poznają bohaterów insurekcji kościuszkowskiej, a także zobaczą jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Warszawy w drugiej połowie XVIII w. 


Spacery  rozpoczną  się  przy pomniku Bitwy o Monte Casino na skwerze przy ulicy  gen W. Andersa (najbliższy przystanek tramwajowy to Metro Ratusz Arsenał) i każdy potrwa około półtorej godziny.


Na spacery obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy od 15 maja 2017 na adres oferta.edu@muzhp.pl, w tytule maila prosimy o podanie wybranej godziny spaceru.

Na zdjęciu: Motocykl Sokół 600 ze zbiorów Muzeum Historii Polski. Pojawił się w produkcji w 1935 roku i wziął udział w wielu zawodach i konkursach z udziałem modeli zagranicznych. (fot. Wojciech Paduch/MHP)

2017-05-15