Zmarł architekt, eseista, fotograf Bohdan Paczowski

W Luksemburgu 26 stycznia br. zmarł Bohdan Paczowski, architekt, eseista i fotograf. Był zwycięzcą konkursu architektonicznego na siedzibę Muzeum Historii Polski w 2009 roku.


Urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej (1949-1955) i Mediolańskiej, gdzie w 1968 roku nostryfikował dyplom. W latach 1952–1960 był asystentem na wydziale architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1969–1980 prowadził pracownię w Mediolanie, w latach 1980–1990 w Paryżu, a od 1989 roku prowadził studio Paczowski et Fritsch Architectes w Luksemburgu. Był współzałożycielem luksemburskiej Fundacji Architektury, gdzie ostatnio pełnił funkcję prezesa honorowego. Był także członkiem Kolegium architektów i inżynierów w Luksemburgu, w Paryżu oraz w Mediolanie.

Był laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Luksemburgu. Autor takich projektów jak szpitala w Aubervilliers i w Compiègne we Francji, Parku Triodos w Neudorf, powiększenie siedziby Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i terminalu „Dworzec lotniczy Luxemburg Findel”, pawilonu Luxemburga na Expo 1992 w Sewilli oraz dworca TGV w Luksemburgu. W grudniu 2009 roku wygrał konkurs na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie nad Trasą Łazienkowską. Ponadto, wiele lat Bohdan Paczowski zasiadał w komisjach oceniających ważnych zagranicznych i krajowych konkursach architektonicznych, w tym m.in. jako przewodniczący międzynarodowego 11-osobowego jury w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Przy tworzeniu projektów czerpał inspiracje z otaczającej go rzeczywistości. Jak sam mówił „projektowanie architektoniczne to nie jest tylko projektowanie budynków, ale projektowanie miejsc, które muszą się wypełnić jakąś treścią, życiem”.

Związany był ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Był zaprzyjaźniony z Witoldem Gombrowiczem od 1965 roku, aż do śmierci pisarza. Bohdan Paczowski był autorem licznych jego zdjęć i innych postaci z kręgu „Kultury”. Zdjęcia te były prezentowane na wystawach „Witold Gombrowicz, Vence – Chiavari 1965-1968” w Galerii „Kordegarda” w Warszawie jesienią 2004 roku oraz „Bliskość Daleka”, m.in. w krakowskim Centrum „Manggha” i na Zamku Królewskim w Warszawie.

Publikował w pismach krajowych i zagranicznych. Autor książek: „Zobaczyć” – zbioru esejów o architekturze i kulturze, publikowanych m.in. w Architectural Review, l'Architecture d'Aujourd'hui, Res Publice Nowej, Tygodniku Powszechnym i Zeszytach Literackich, oraz „Ścieżki” – zbioru szkiców, studiów i rozważań, tworzących rodzaj opowieści o przemianach pojęć związanych z obyczajami i tradycjami Europy oraz kontrowersjami i kryzysami współczesności.

 

Fotografia: Maria Paczowska, Witold Gombrowicz, Bohdan Paczowski, Vence, lata 60. (fot. B. Paczowski).

2017-01-27