Przystanek: Sienkiewicz!

Już dziś zapraszamy na 11. Przystanek Niepodległość, obchody Święta Niepodległości organizowane przez Muzeum Historii Polski. Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku są trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz (trwa rok autora Trylogii) oraz rocznica odzyskania niepodległości. Natomiast w warszawskiej Galerii Kordegarda prezentujemy wystawę „Małe Wielkie Historie”.


Gra „Niepodległa!” przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Uczestnicy gry znajdą się
w podobnej sytuacji. Punkt startowy gry znajduje się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywa się
w Śródmieściu. Start co pół godziny 10.00 – 14.00 (przewidywany czas trwania ok. 2h). Na grę były prowadzone zapisy: od 7 listopada (poniedziałek) poprzez formularz na stronie www.muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Kolejna propozycja, gra spacerowa „Tu byłem. Sienkiewicz”, ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora Potopu. Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Zapraszamy na Skwer Hoovera
w godzinach 10.00-15.00, gdzie w punkcie informacyjnym Muzeum dostępne są Jednodniówki „Jesteśmy”, które są przewodnikiem po grze.
Natomiast gra „Gdzie jest Kmicic?” przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6-11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców zapraszamy do Ogrodu Saskiego (wejście od ul. Senatorskiej) w godzinach 10.00-13.30.
Zapraszamy również na spacer historyczny po Żoliborzu „Śladami 11 listopada”, który rozpoczyna się na Placu Wilsona (START pod kinem Wisła) o godzinie 11.00. Spacer poprowadzi Piotr Hummel – licencjonowany przewodnik z biura WAWstep.

Na 11 listopada Muzeum przygotowało także wystawę „Małe Wielkie Historie” będącą podsumowaniem trwającej akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej Muzeum Historii Polski. W warszawskiej galerii Kordegarda pokazujemy najciekawsze eksponaty podarowane Muzeum. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdują się między innymi ikonografia z lat 80. XX w., wydawnictwa „drugiego obiegu”, sztandar „Solidarności” ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze – wykorzystywane przez opozycję demokratyczną w latach 80. oraz materiały ikonograficzne, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914-21. Na wystawę zapraszamy w godzinach 10.00-20.00. Będzie otwarta do 16 listopada br.

Przygotowaliśmy także filmową niespodziankę: na wystawie jest pokazywany, po raz pierwszy w Polsce, amatorski dokument nakręcony przez pracownika ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie we wrześniu i listopadzie 1939 roku. Jest to jeden z nielicznych zachowanych filmów dokumentalnych z Warszawy tego okresu. Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

Jak co roku na wszystkie wydarzenia 11. Przystanku Niepodległość jest wstęp wolny.

Jednodniówka DO POBRANIA

Termin i miejsce imprezy: 11 listopada 2016 r. (piątek), godz. 10.00-16.00, Warszawa
ORGANIZATOR: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Sponsorem 11. Przystanku Niepodległość jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Patroni medialni: Polskie Radio (patronat korporacyjny), Polska Agencja Prasowa, TVP Warszawa, dzieje.pl, AMS, portal qlturka.pl, czasdzieci.pl, Mądrzy Rodzice, Dziecko w Warszawie.

2016-11-11