Koncert Niepodległości „Rok 1980”

11 listopada 2015 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VII Koncert Niepodległości. Inspiracją dla tegorocznego koncertu jest 35. rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Muzeum Historii Polski jest partnerem wydarzenia.


Koncert Niepodległości to autorski projekt kompozytorki i wokalistki Oli Turkiewicz oraz producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Celem projektu jest popularyzacja polskich pieśni patriotycznych, piosenek wojskowych oraz hymnów, które prezentowane są we współczesnych aranżacjach. W powstających od pierwszej edycji w 2009 roku kompozycjach i aranżacjach twórcy wykorzystują m.in. utwory tradycyjne, etniczne, obrzędowe itp. W połączeniu m.in. z klimatami klasycznymi, jazzowymi, elektronicznymi a także rockiem alternatywnym, muzyką etniczną, poezją śpiewaną i pieśniami tradycyjnymi, stają się one cytatami muzycznymi w większych kompozycjach i aranżacjach, kreując ten sposób nowy, indywidualny gatunek muzyczny, który definiowany jest przez twórców jako Muzyka Hybrydowa.

W repertuarze tegorocznego Koncertu znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80., zaś tematem narracji będą często nieznane losy bohaterów tamtych lat. Koncert dedykowany będzie nie tylko ludziom, którzy tworzyli naszą historię współczesną, ale także niemym i nietypowym bohaterom drugoplanowym jak opornik, ramka, La Bomba, Gruba Berta czy Gadała. Artyści podkreślą także rolę dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do przełomu lat 80.

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.koncertniepodleglosci.pl lub na profilu Koncert Niepodległości na Facebooku. Ilość miejsc ograniczona.

Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Szczegóły na temat Koncertu Niepodległości można znaleźć na: www.koncertniepodleglosci.pl

 

Ilustracja: Grzegorz Wilk. Koncert Niepodległości Trzeciego Maja 2013, Zamek Królewski w Warszawie. Fot. Tomasz Prałat

 

2015-10-29